Consid väljer Cinode för skalbar kompetensinventering och AI-drivna CV-lösningar

februari 6, 2025 · Pressmeddelanden

Skrivet av: Mattias Loxi

Peter Hellgren, CEO Consid samt Timmy Belcroft, Regional VP/Business Development Consid

Consid, en av Sveriges mest framstående IT- och kommunikationsjättar med över 2000 medarbetare, tar ytterligare ett kliv framåt genom att välja Cinode som strategisk partner för AI-drivna lösningar inom CV-generering och kompetensinventering.

Med Cinodes AI-drivna CV- och kompetensfunktioner optimerar Consid sitt arbetssätt för att uppnå ännu större precision i konsultmatchning och uppdragshantering. 

– Vi ser fram emot att arbeta med Cinode och deras innovativa lösningar för kompetens- och CV-hantering. Genom att använda deras plattform stärker vi förmågan att matcha våra medarbetares unika kompetenser med rätt uppdrag, vilket är avgörande för att fortsätta leverera förstklassiga tjänster till våra kunder, säger Peter Hellgren, vd för Consid.

Plattformen erbjuder ökad transparens och tillgång till kompetenser i realtid, vilket är nödvändigt för att möta dagens behov av snabb och effektiv resursplanering.

– Cinode hjälper oss att skapa skräddarsydda och professionella CV:n som stärker både våra medarbetare och vårt varumärke. I vår snabba tillväxt är Cinode avgörande för att fortsätta skala bolaget, säger Timmy Belcroft, Regional VP/Business Development på Consid.

Consid har utsetts till “Sveriges Bästa Arbetsgivare” tre år i rad och är ensamma om att ha vunnit elva DI Gasell-utmärkelser – en historisk prestation. Med 42 kontor i Sverige, Danmark, Tyskland, Finland, Norge och Polen är bolaget en ledande aktör inom IT och digital transformation.

– Vi är otroligt glada att välkomna Consid som kunder till Cinode. Deras imponerande framgångar och engagemang för sina medarbetare gör detta partnerskap extra spännande. Genom att använda vår plattform kan Consid ytterligare effektivisera sitt arbete med att hitta och matcha kompetens, samtidigt som de bygger vidare på sin marknadsledande position, säger Gregor Waldner, Sales Executive Cinode.

Genom samarbetet stärks båda bolagens positioner som ledande aktörer inom sina respektive områden. Tillsammans sätter Consid och Cinode en ny standard för hur konsultbolag kan arbeta med framtidens teknik och driva innovation.

Vill du också använda Cinode?

Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad

Mattias är en av grundarna till Cinode där han arbetar med sälj och marknad. Han driver Cinodes marknadsföring genom Sveriges mest populära blogg inom konsultbranschen samt det uppskattade nyhetsbrevet "Veckans konsultnyheter". Dessutom kör han Konsultpodden. Lägg gärna till mig på Linkedin https://www.linkedin.com/in/mattiasloxi/

Du kanske också gillar...

Alla inlägg