Konsultkollen 2020

Konsultföretag - lista guide med konsultbolag

Vill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare; Konsultkollen 2019, Konsultkollen 2018, Konsultkollen 2017, Konsultkollen 2016 , Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

I Konsultkollen jämför Cinode boksluten för över 200 svenska konsultbolag med minst 15 medarbetare.

Tillväxttakten betydligt lägre än förra året

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på omsättningstillväxt

Tillväxttakten under 2019 var god men betydligt lägre än toppåret 2018. Sju av tio konsultbolag växte under året. Fyra av tio konsultbolag växte mer än tio procent och två av tio med över 20 procent.

Medianbolaget växte med 7,7 procent jämfört med 12,8 procent förra året. Som vanligt bestod tillväxten i många fall av förvärv.

AddPro, som fusionerade flera bolag under året, växte mest. Även Asurgent och Atkins visar stark tillväxt.

Edit 2020-10-09: TMC nytt bolag på listan som hade en fantastisk tillväxt under året är nu det bolag som toppar listan.

Sju av tio konsultbolag har fler medarbetare

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på medarbetartillväxt.

Förra året var skillnader mellan tillväxttakten i omsättning och medarbetarsidan stora. Detta år är trenden att de följer varandra då sju av tio konsultbolag har ökat antalet medarbetare.

Medianföretaget har vuxit med 8,0 procent. Agreat, Digitalent, Atkins samt Asurgent har vuxit snabbast.

Edit 2020-10-09: TMC nytt bolag på listan som hade en fantastisk tillväxt under året är nu det bolag som toppar listan.

Det är extra roligt att majoriteten av de bolag som växer snabbast, både i omsättning och antal medarbetare, även är kunder till Cinode.

Äldre bolag har betydligt lägre medarbetartillväxt

Medarbetartillväxt median mellan olika grupper

Vid en jämförelse mellan olika kategorier av medianbolag efter storlek, årtal samt börsnoterade framgår det tydligt att de företag (knappt hälften) som är grundade innan år 2000 har låg tillväxt bland medarbetarna, med endast 2,8 procent.

Omsättningstillväxten är också lägre för de äldre bolagen men där är skillnaden mindre (se bild nedan).

Omsättningstillväxt median mellan olika grupper

Rörelsemarginalerna har sjunkit

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på rörelsemarginal.

Rörelsemarginalerna under 2019 är 0,5 procent lägre än förra året. Medianbolaget har en rörelsemarginal på 6,4 procent jämfört med 6,9 procent under förra året.

De flesta av konsultbolagen har en marginal på mellan fem till tio procent. Konsultbranschen är ingen högmarginalbransch utan tre av fyra bolag har en marginal under 10 procent.

En jämförelse av bolagen utifrån respektive kategori visar att de yngre och mindre konsultföretagen har högst rörelsemarginaler.

Rörelsemarginal median mellan olika grupper

Hur byggs ett snabbväxande konsultbolag med god lönsamhet?

Att starta ett konsultföretag kan vara enkelt, men att lyckas nå snabb tillväxt och god lönsamhet är desto svårare. Ska tillväxten ske organiskt gäller det att sticka ut från mängden.

Agreat, konsultföretaget med snabbast omsättningstillväxt i Konsultkollen 2019 och snabbast medarbetartillväxt i Konsultkollen 2020 , delar med sig av sina framgångstips, reflektioner om konsultmarknaden i Göteborg samt den optimala storleken på ett konsultföretag i en längre videointervju.

Tabeller över konsultbolagen

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många företag har även sidoverksamheter. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen. Vid brutet räkenskapsår räknas 2019 års siffror fram till 2020-06 och 2018 fram till 2019-06.

 KonsultbolagÅrOms tillväxtOms 2019Oms 2018Rresultat 2019Rresultat 2018Rmarginal % 2019Rmarginal % 2018Medarbetare förändringMedarbetare 2019Medarbetare 2018
Actea Consulting2000-9,8101112-5,61,2-5,51,1-2,67678
Aptitud2012--34-3,3-9,7--31
Biolit20082,816015612,111,67,57,413,65044
Callista Enterprise2000-9,9829111,511,514,012,6-2,73637
Donald Davies & Partner20000,097971,20,81,20,8---
Devex Mekatronik19989,21079822,36,820,86,915,7118102
Governo200938,743314,62,610,78,428,62721
Human IT-konsult1997--149-13,7-9,2--159
Infozone Sverige20065,380761,2-2,01,5-2,63,85452
Lemontree200322,244369,75,622,015,625,03024
Meritmind20006,441639121,324,35,16,211,3207186
Polar Cape200936,782609,78,111,813,50,03636
Ricoh Sverige1983-16,79461136-12-0,5-1,30,0-15,9364433
Seavus20004,93453295,83,41,71,0-11,76877
Triathlon20001,283826,87,18,28,7-1,56768
Vaimo2006--310--8,9--2,9--298
Veprox200120,641341,64,73,913,817,64034
Accenture AB200111,246704201146,0401,23,19,615,412791108
Acino2006-10,326291,90,47,31,40,03434
Active Solution19987,968638,37,412,211,72,44342
Additude20109,51791635,612,83,17,811,87668
Addnode198716,734342942218,0203,06,36,98,115901471
AddPro2000130,377633785,454,211,016,160,0270168
AddQ2006--154-8,3-5,4--117
Arthur D. Little1989-130-10,8-8,3--54
Advania198223,126982191115824,33,711,9481430
Advanze Consulting2010--29-2,3-7,9--18
Afry196841,619792139751276,01203,06,48,649,61634810037
Agio20032,7999612,010,512,110,925,08064
Alten Sverige1991--1406-84,2-6,0--1592
Altran Sverige1997-4,3582608-2,112,1-0,42,00,4509507
Ascend20143,068669,010,313,315,65,14139
Atea19925,915794149194704403,02,96,625762416
Atkins Sverige200170,853331214,021,62,66,973,3409236
Attollo200724,791738,211,09,015,132,55340
Avalon Innovation1992-5,42122243,9-5,91,8-2,69,1180165
B3 Consulting200124,784072631,347,13,76,516,9712609
BCG AB19946,339603728325,6322,88,28,713,4676596
Beamon People201019,817314414,612,48,48,63,8108104
Berotec20014,52802682,92,71,01,0---
Bjerking19890,850850423,831,14,76,26,9420393
Bolero198915,623720521,015,18,97,41,47473
Bouvet 19937,71681560,02,90,01,90,07373
Briab200224,91311057,67,74,04,911,9122109
BTS Group199916,718651598226183,412,111,518,7832701
Business Vision199920,042351,40,63,31,711,14036
byBrick20045,91251184,73,73,83,114,19785
CAG Group1987-0,448548737,432,77,76,7-2,8310319
Capacent2002-0,22602646,717,92,86,80168168
Capgemini1964--4482-111,6-2,5--1488
Castra Group2014--125-9,0-7,2--116
Centigo2002-0,243043176,582,217,819,110,8277250
CGI Sverige1969--5324-449,1-8,4--3560
Chas200734,51991486,310,53,27,1-9,67583
Citerus19980,034343,03,08,88,8-7,12628
Zington2003--425-55,9-13,2--365
Codemill2008-6,44447-2,55,1-5,710,925,65443
CombineControl System200213,542372,21,15,23,08,35248
Combitech19822,625062443168177,06,77,2-6,416501762
Consat198916,133929243,820,112,96,9-0,5200201
Conscia Netsafe198918,833528233,028,29,910,025,64939
Consid200022,6102083282,284,38,110,155,5899578
CoreChange201341,21441022,05,91,45,845,39364
Cowi AB19804,116061543-18,1-9,9-1,1-0,6-14,48921042
Cupole Consulting2010-4,6838718,716,222,518,62,54140
Cybercom Sweden1997--1678-142,3-8,5--1290
Cygate AB1997-12,42685306525,0-29,10,9-0,9-4,1584609
Cygni200612,720418123,626,411,614,621,1138114
Deva Mecaneyes1994--93-9,1-9,8--81
DQC200735,465489,24,714,29,814,34842
Dynabyte1995-1,468690,70,71,01,00,07878
Ecru Consulting20061,761605,45,38,98,810,04440
HRM EDAG Engineering1991-5,41391470,42,50,31,7-6,5115123
Eitech199322,319491594-6,2-54,6-0,3-3,4-1,0903912
Ekan Management19850,01121122,39,02,18,010,76256
Elicit AB1999-12,556643,48,66,113,4-16,15262
ELITS20067,2104975,22,25,02,33,29794
ELU Konsult1988-7,234837531,936,09,29,61,6188185
Empir1987-3,0256264-13,6-1,4-5,3-0,512,2203181
Enfo Sverige1999-9,5612676-44,4-44,2-7,3-6,5-9,8369409
Entea20127,237258,66,623,326,20,02222
Envoke IT200448,343292,11,94,96,633,32418
ESSIQ20058,021519910,57,34,93,78,3260240
Etteplan19954,254652427,542,55,08,12,7489476
Eurocon20073,32612535,224,82,09,84,9256244
Forefront200811,951646128,226,15,55,74,9386368
Frontit198810,1239217-17,7--7,4-8,7200184
FS Dynamics2003-16,21401673,59,32,55,6-14,5141165
Fujitsu19710,123212318-195,7-103,6-8,4-4,5-2,6633650
Golder Associates1988--292-20,2-6,9--143
Headlight20012,71191169,18,07,66,93,78481
Hifab1947-3,1357403-11,013,2-3,13,3-3,1286295
HiQ1996-0,318471853226,0196,512,210,6-3,214311478
i3tex19991,916215915,52,79,61,7-6,4175187
IBM Sverige1928--6436-106,2-1,7--1338
Influence200723,81301055,69,04,38,621,69074
InfoCare Service AB199713,53372974,3-11,31,3-3,82,9393382
Infotiv1998-7,72292485,513,82,45,6-9,2197217
Inspecta Sweden AB197516,185773837,745,34,46,19,2630577
Inspiro20006,0535015,216,628,733,27,72826
IP-Solutions199920,547392,72,05,75,111,52926
IT-huset1997-7,625727822,221,28,67,61,19190
Iterio201018,115012715,68,010,46,313,39483
Jayway200515,118315921,014,611,59,260,2181113
Knightec200233,767950854,837,18,17,320,8675559
Knowit19908,133353084313,1309,09,410,0-2,122132260
Kontract IS Services200611,597876,910,07,111,532,76952
Kvadrat200714,669860922,918,63,33,18,33936
Level212008-13,246530,1-0,40,2-0,80,02525
Lynxeye199913,0615417,41,028,51,9-5,63436
McKinsey & Company AB20056,3622585168,8168,527,128,811,3267240
MER Consulting19850,075755,00,76,70,9-7,04043
Millnet BI200814,5796915,512,319,617,816,13631
Moment2001-3,260624,82,68,04,230,02620
NAB Solutions20019,073675,57,97,511,810,25449
Netgain2003--70-10,0-10,5--42
Nethouse Sverige19991,316416212,86,27,83,80,0136136
Netlight199918,016031358350,8380,021,928,016,313681176
Nitro Consult1969--128--10,2--8,0--100
Norconsult199023,186870531,323,23,63,334,0693517
Omegapoint200014,641536244,036,710,610,117,0296253
One Agency2008-12,71992286,17,93,13,5-10,198109
PA Consulting Group1984--180-8,5-4,7--75
Playground20088,837340,12,20,36,517,42723
Precio Fishbone19897,524422724,825,010,211,012,0252225
Prevas19843,279677147,09,55,91,2--582
Proact IT Group19942,734083318105,4164,53,15,04,5834798
Projektengagemang198810,113481224-24,774,2-1,86,1-6,811291211
Pulsen AB198512,134803105-129,712,6-3,80,49,714031279
Qamcom2000--292-18,6----196
Qurit2011-3,833344,64,913,914,40,02424
R2Meton19961,21721705,38,73,15,1-1,56768
Ramböll Sverige19706,52481232958,385,52,33,71,717041676
Redpill Linpro200344,134023631,718,29,37,717,1151129
Regent201418,651430,91,11,82,612,53632
Rejlers19898,125572365103,536,14,01,522,523931953
Rumbline20076,71111047,46,76,76,4---
Segula Technologies198433,12051548,77,94,25,128,1219171
Semcon19970,918581842141,8119,67,66,56,722622119
Sigma Group198914,946044006428,7423,89,310,621,148263985
SNC-Lavalin1999--196-12,4-6,3--155
Softhouse19968,824622614,15,65,72,52,7187182
Softronic1984-2,372073773,368,110,29,2-2,0443452
Sogeti Sverige20021,31555153592,7117,66,07,7-16,911641400
Solid Beans201018,651436,43,312,57,714,34842
Solver2006-2,736372,63,17,28,4-3,23031
Squeed201013,996845,85,16,06,00,08080
Stretch200210,931928829,528,49,29,96,6195183
Svensk Konstruktionstjänst2002-16,8841016,03,87,13,88,63835
Sweco199710,12062918735189216189,28,69,11708415665
Sylog20028,766160847,937,87,86,20,0281281
System Verification200210,518917114,414,37,68,45,1144137
Tactel199520,612910718,17,114,06,64,69187
Technogarden1986--139-4,8-3,5--114
Tedsys20069,546424,34,49,310,58,14037
TietoEVRY Sverige*194935,676895671-236,986,7-3,11,548,646143106
tretton37200913,520818322,017,210,69,48,0175163
Triona199811,018116312,712,37,07,511,7143128
Tritech201117,319716814,610,67,46,32,5123120
Trivector19883,71121088,46,57,56,06,38479
TrueSec Group200552,917311335,116,120,314,323,49577
Tyréns19774,8296628309,0151,90,35,4-26,820032735
Unisys1982--62--8,2--13,2--19
Valtech19900,935134825,531,17,38,910,2260236
Viati Konsult200611,324722230,029,012,113,17,1166155
Waymark20070,038385,15,513,414,517,23429
Webstep AB2007-2,097992,43,42,53,40,06262
Wise Group20050,39329303,347,60,45,12,5792773
WSP Sverige19524,050354843131,654,52,61,1-0,241584167
Xenit200826,467533,64,45,48,314,34035
XLENT19907,6551512104,4114,818,922,425,5413329
Xperta20053,4908710,811,812,013,6-12,23641
Accigo20047,719718328,220,114,311,03,0138134
Agreat201748,446316,35,113,716,583,34424
Combined Excellence201316,0420362-14,0-3,97,6296275
Curamando201248,519313015,318,27,914,048,812584
EG Sverige1972-54,313730025,8-11,918,8-4,0-48,0105202
Elvenite2007-23,552684,411,68,517,128,64535
Evitec2001-4,542442,44,55,710,20,02222
Helseplan20083,034332,87,58,222,715,82219
KITS2013--37-3,4-9,3--37
Q Group201119,039032917,110,84,43,315,9349301
Qvartz200665,029718019,518,06,610,00,04949
RTS - Real Time Services1995--92-8,8-9,6--38
SkyeConsulting2007-51,82756-3,10,6-11,51,12,73837
Softwerk2006-10,51719-0,71,5-4,17,9-4,02425
Transcendent Group20158,31951803,810,11,95,625,512398
Avensia199821,230325026,723,58,89,420,7227188
Axians20001,8287282-5,33,4-1,81,2-8,2157171
Canea199819,61221028,37,46,87,319,09479
CloudPro2014--51-4,0----23
Cognizant20055,031830328,330,48,910,041,5167118
Columbus Sweden200030,483363942,835,25,15,522,1453371
Conoa201031,754414,93,49,18,316,02925
Data Ductus20010,519919819,57,713,83,913,8200176
Devcore200015,6524514,59,727,921,610,04440
DXC Technology Sverige19944,010541013-21,3-86,0-2,0-8,51,1369365
Edument201025,02016-0,03-0,3-0,2-1,910,52119
Exsitec200036,024217831,726,712,015,022,8151123
Ferrologic2000--140-16,4-11,7--71
Forsen projekt19976,537535232,537,78,710,716,0203175
GDM Konsult19972,61551514,04,32,62,8-1,7117119
HCL Technologies19987,343764079209,9105,94,82,61,911331112
Innofactor200516,3150129-12,1-8,1-8,1-6,38,9122112
Omecon2015-11,514,616,52,10,314,41,8-4,52122
Processus201522,061505,47,18,914,212,93531
Sofigate Sweden2012--95--19,1--20,1--77
Sopra Steria198312,1482430-1,711,2-0,42,619,1405340
Time People Group200028,320716113,113,16,48,2-5,5137145
Viewbase2016--30-2,4-8,1--20
Visolit Consulting1998--634-9,4-1,5--325
Tata Consultancy Sverige1998--3831-301-7,9--93
DevPort200738,946533521,430,14,69,0-0,9346349
m42007--90-2,0-2,3--91
Autotech1990--29-2,6-9,1--29
Brandskyddslaget Koncern2002-3,416016624,625,015,415,112,810694
Addcent2011-40,01525-1,72,6-11,310,4-16,71518
Alphadev201411,439351,31,93,35,425,02520
Invid20023,11321283,62,02,71,61,47271
Nordicstation2000-1,2858611,911,714,013,6-1,85657
Opticos201011,879711,70,72,11,0---
MUM Consulting20142,345442,24,64,910,50,02626
Sundbom & Partners200832,657435,02,78,86,326,93326
Black Lizzy201416,72118-2,8-2,2-13,3-12,213,62522
Digitalent201658,74328-0,20,7-0,52,574,14727
Asurgent201680,847262,4-0,45,1-1,568,43219
No Common People1986--42-1,7-4,1--24
Two2017--18-1,6-8,8--16
Set Up20108,749453,66,07,313,317,23429
Visma Consulting1968-5,720021214,615,57,37,3-1,5132134
Plantvision198815,118315912,29,26,75,820,9133110
Verano201410,663577,47,011,712,325,03528
Modis2005-6,8179192-1,75,5-0,92,9-10,7218244
Pellagor2016-8,72123-1,51,6-7,17,00,02020
Teknikhuset199817,933282,91,48,85,04,52322
Traventus20113,827264,46,116,323,530,02620
Devies201423,826213,73,314,215,7-4,82021
Annevo20154,026250,043,00,212,044,03625
Orango200720,725120815,420,96,110,114,6149130
Climber2014--134-12,6-9,4--73
Pure IT Group2012-6,770756,54,69,36,116,74236
Evolve Technology201611,170638,711,512,418,322,94335
BnearIT20010,031311,90,26,10,6-16,02125
Gisys19736,533310,92,62,78,4-3,72627
Condesign Engineering199323,285695,96,16,98,812,37365
NEKTAB200716,01451253,41,62,31,36,76460
Dry-IT199927,897766,72,75,23,627,97861
Releye2000--54-10,6-19,6--40
Cartina2013-23,15065-8,53,3-17,05,1-1,95253
Cordial200011,160542,1-1,33,5-2,48,83734
Complyit20110,0797913,011,916,515,12,97169
Diadrom20015,86158 8,5(7,2)14,012,43,46058
EFFSO2007--105-5,2-5,5--44
AQC Sweden2014--51-1,4-2,7--21
Solidify201234,434252,92,88,510,935,71914
TMC Sweden2018421,3295-1,4-6,4-4,8-114,3166,74015
Meridion200440,431224,41,314,16,0-5,61718
Ictech201126,767533,42,45,14,521,46856
Antigo201442,582576,04,87,38,320,03025
SDNit201565,530189,21,930,310,435,71914
Structor Gruppen20151,67527409610812,814,88,2530490

Källa: allabolag.se samt konsultbolagens årsredovisningar
* TietoEVRY där är Tieto Sweden och EVRY Sweden summerade

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit fram median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2019Rörelseresultat 2019Rörelsemarginal % 2019Rörelsemarginal % 2018Medarbetare förändringMedarbetare 2019
Medelbolaget10,67977106,47,39,9492
Medianbolaget7,71641566,46,98,097

Konsultmäklarna fortsätter att växa

Konsultmäklarna fortsätter att ta marknadsandelar på den svenska konsultmarknaden men ökningen blev inte lika hög som föregående år. Ework växte med 14 procent på den svenska marknaden.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2019Oms 2018Rresultat 2019Rresultat 2018Rmarginal % 2019Rmarginal % 2018Medarbetare förändringMedarbetare 2019Medarbetare 2018
eWork200014,41262111035107,9106,50,91,02,7305297
Workforce Logic2001--6559-56,2-0,9--83
A Society198274,9147384225,218,71,72,241,24834
SWCG Swedish Consulting Group2006-6,44414710,8-1,10,2-0,2120,0115
KeyMan1995--342-1,4-0,4--15
Tech Relations2019-11-0,4-3,1--1-
Sourcing Network201532,235226617,49,15,03,4-2045
Nikita200825,6113903,82,23,42,422,2119

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

2019 Q1 – Större variation på konsultmarknaden (Infographic)
2019 Q2 – Konsultfesten är över – tuffare konkurrens väntar
2019 Q3 – Osäkrare tider i konsultbranschen (Infographic)
2019 Q4 – Tillväxten i konsultbranschen bromsas in (Infographic/Video)

För 2020 finns även;

2020 Q1 – Lugnet före stormen i konsultbranschen (Infographic)
2020 Q2 – Starkare än väntat från konsultbranschen under andra kvartalet (Infographic/Video)

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 7000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.