Konsultkollen 2019

Vill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare; Konsultkollen 2018, Konsultkollen 2017, Konsultkollen 2016 , Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

I Konsultkollen jämför Cinode boksluten för över 200 svenska konsultbolag med minst 15 medarbetare.

Toppår för konsultbranschen men svagare tider väntar

Omsättningstillväxt

2018 var ett fortsatt väldigt starkt konsultår, liknande föregående år. Åtta av tio konsultbolag visade en positiv tillväxt. Sex av tio konsultbolag på listan växte med mer än tio procent och tre av tio över 20 procent! Samtidigt fortsatte förvärvstrenden vilket har drivit upp tillväxten för många av de större bolagen. 

Medianbolaget växte med 12,8 procent. Mest växte det nya Göteborgsföretaget Agreat under året (där tillväxten fortsatt under 2019), följt av Digitalent och HRM EDAG.

2019 vet vi redan nu är betydligt tuffare och vi lär inte se samma höga tillväxt nästa gång när vi summerar bolagen.

Medarbetarsidan växer långsammare – fler partneraffärer

Antalet medarbetare har också stigit men inte alls lika snabbt som omsättningen. Ett av fem bolag har inte vuxit alls under året. Medan fyra av tio företag har vuxit mer än tio procent.

Medianföretaget har vuxit med 8,5 procent. Digitalent, HRM EDAG samt Asurgent har vuxit snabbast.

Att tillväxten är betydligt högre omsättningsmässigt (median 12,8% mot 8,5%) tyder på att konsultbolagen har kunnat ta mer betalt men framförallt indikerar det att partner- och underkonsultaffären ökar betydligt.

Det är extra roligt att majoriteten av de bolag som växer snabbast, både i omsättning och antal medarbetare, även är kunder till Cinode.

Äldre bolag har lägre tillväxt

Medarbetartillväxt median mellan olika grupper
Omsättningstillväxt median mellan olika grupper

Jämför vi olika kategorier av medianbolag efter storlek, årtal samt börsnoterade ser vi framförallt att de företag (knappt hälften) som är grundade innan år 2000 har låg tillväxt bland medarbetarna jämfört med andra grupper. Omsättningen är också lägre men där är skillnaden mindre.

Rörelsemarginalerna stilla från förra året

Rörelsemarginalerna under 2018 är liknande siffrorna för 2017, med en median på 6,9 procent. Nio av tio konsultbolag gör vinst och ett av fyra bolag har marginaler på mer än tio procent.

Konsultbranschen kan inte stoltsera med höga marginaler. Endast fem av konsultbolagen; Inspiro, McKinsey, Netlight, Helseplan och XLENT visar en marginal på över 20 procent. De flesta av konsultbolagen har en marginal på mellan fem till tio procent.  Liknande siffror hade vi förra året. 

Rörelsemarginal median för olika typer av konsultbolag

En jämförelse av bolagen efter kategorier visar att de konsultbolag som startade innan millennieskiftet har lägre marginaler tillsammans med de mellanstora konsultbolagen.

Tabeller över konsultbolagen

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen. Vid brutet räkenskapsår räknas 2018 siffror fram till 201906 och 2017 fram till 201806.

 KonsultbolagÅrOms tillväxtOms 2018Oms 2017Rresultat 2018Rresultat 2017Rmarginal % 2018Rmarginal % 2017Medarbetare förändringMedarbetare 2018Medarbetare 2017
Actea Consulting200012,01121001,21,01,11,06,87873
Aptitud2012-2,834353,33,39,79,40,03131
Biolit200814,715613611,69,67,47,125,74435
Callista Enterprise2000-11,79110311,511,512,611,28,83734
Donald Davies & Partner20001,097960,8-0,10,8-0,1---
Devex Mekatronik199810,198896,87,66,98,50,0102102
Governo2009--31-2,6-8,5--21
Human IT-konsult199717,314912713,7-2,69,2-2,06,7159149
Infozone Sverige200620,67663-2,04,1-2,66,518,25244
Kaj6320107,115142,41,516,010,70,01414
Lemontree2003-2,736375,65,715,615,49,12422
Meritmind200012,039134924,322,76,26,58,8186171
Polar Cape200936,460448,17,213,516,412,53632
Ricoh Sverige1983-12,411361297-0,515,40,01,1-10,9433486
Seavus200014,23292973,45,71,01,94,17774
Triathlon200030,282637,17,18,711,323,66855
Vaimo200631,9310235-8,9-4,9-2,9-2,17,2298278
Veprox200126,034274,71,714,16,425,93427
Acando198615,628262444264,6243,49,410,013,320581817
Accenture AB200120,842013478401,2368,39,610,614,21108970
Acino2006-6,529310,41,81,45,817,23429
Active Solutions199816,763547,46,411,711,910,54238
Additude201045,516311212,812,07,910,7-12,86878
Addnode198716,729422520203,0130,06,95,211,714711317
AddPro20008,733731054,243,316,114,017,5168143
AddQ200618,51541308,315,25,411,717,0117100
Arthur D. Little19894,813012410,82,18,31,7-1,85455
Advania1982--2804-94,0-3,4--1090
Advanze Consulting201020,829242,30,67,92,50,01818
ÅF196810,413975126581243,01027,08,98,110,8109289865
Agio200315,7968310,510,810,913,08,56459
Alten Sverige199119,81406117484,279,56,06,824,415921280
Altran Sverige1997-6,360864912,126,32,04,11,4507500
Ascend201420,0665510,39,515,617,325,83931
Atea199217,31491812741440353,62,92,810,024162196
Atkins Sverige200111,331628421,614,06,84,97,8236219
Attollo200717,7736211,08,215,113,2-9,14044
Avalon Innovation1992-5,9224238-5,9-0,9-2,6-0,9-12,2165188
B3 Consulting200117,172662047,136,86,55,922,4524428
BCG AB199429,437282881322,8199,58,76,710,6596539
Beamon People201028,91259713,013,710,414,19,49385
Berotec200114,02682352,72,01,00,9---
Bjerking19896,350447531,127,16,25,77,1393367
Bolero19892,822221613,111,75,95,45,89186
Bouvet 1993-4,41561632,9-4,71,9-2,9-17,07388
Briab200291,5157827,76,24,97,639,710978
BTS Group199928,615981243183,4132,311,510,617,6701596
Business Vision199912,935310,60,21,70,616,13631
byBrick200425,5118943,74,13,14,421,48570
CAG Group198723,848939532,731,76,78,01,2326322
Capacent200231,726420017,95,46,82,713,7174153
Capgemini196410,644824053111,6197,62,54,910,014881353
Castra Group2014--96-4,3-4,5--56
Centigo200214,943137582,259,519,115,914,7250218
CGI Sverige19690,753245289449,1552,08,410,40,235603554
Chas200725,414811810,56,97,15,87,88377
Citerus199813,334303,03,38,811,0-6,72830
Claremont200319,442535655,944,513,212,525,4365291
Codemill20086,847445,14,510,910,2-2,34344
CombineControl System2002-2,637381,13,43,08,99,14844
Combitech19824,724432287177,0193,07,28,30,218841881
Consat19898,129227020,111,96,94,45,8201190
Conscia Netsafe198946,128219328,219,510,010,114,73934
Consid200034,883261884,349,210,18,038,3578418
CoreChange201318,6102865,96,15,87,120,86453
Cowi AB19809,615431408-9,91,2-0,60,10,610421036
Cupole Consulting20102,4878516,29,218,610,8-13,04046
Cybercom Sweden199714,716781463142,3112,58,57,72,212901262
Cygate AB1997-0,430653076-29,155,3-0,91,8-21,7609778
Cygni200629,318114026,417,714,612,629,511488
Deva Mecaneyes199422,493769,19,19,812,017,48169
DQ Consulting200723,148394,71,99,84,910,54238
Dynabyte19959,569630,70,41,00,64,07875
Ecru Consulting2006-1,660615,35,38,88,7-7,04043
HRM EDAG Engineering1991253,7147422,5-14,21,7-33,8112,112358
Eitech1993--1972-37,0-1,9--1167
Ekan Management198521,7112929,012,08,013,033,35642
Elicit AB19996,764608,64,313,47,26,96258
ELITS20061,097962,2-4,72,3-4,9-10,594105
ELU Konsult198810,937533836,031,79,69,42,8185180
Empir198720,7264219-1,45,0-0,52,310,4213193
Enfo Sverige199921,8676555-44,2-18,8-6,5-3,4-5,6561594
Entea201226-6,6-26,2--22-
Envoke IT200416,029251,91,06,64,012,51816
ESSIQ200513,11991767,312,53,77,15,7240227
Etteplan199517,852444542,523,08,15,27,0476445
Eurocon20076,625323924,827,89,811,710,3253213
Evry Sverige1984-0,333013312----3,217391685
Extenda1982-1,2244247-12,87,5-5,23,0-13,3130150
Forefront200816,146139726,133,45,78,430,5368282
Frontit1988--188-15,5-8,211,5184165
FS Dynamics20034,41671609,35,85,63,63,1165160
Fujitsu1971-0,323182325-103,6-124,1-4,5-5,3-0,6650654
Golder Associates198820,729224220,214,56,96,013,5143126
Headlight200115,184737,74,19,25,60,06060
Hifab1947-9,740344613,217,83,34,0-11,3275310
HiQ19963,618531788196,5214,410,612,02,014781449
i3tex1999-9,11591752,7-1,21,7-0,7-4,6187196
IBM Sverige1928-3,564366669106,2240,01,73,6-15,013381575
Influence200728,0105829,07,78,69,448,07450
InfoCare Service AB1997--320--15,0--4,7--360
Infotiv199823,924820113,811,55,55,729,9217167
Inspecta Sweden AB19751,473872845,332,56,14,5-1,0577583
Inspiro20008,7504616,614,233,230,98,32624
IP-Solutions199934,539292,0-1,25,1-4,123,82621
IT-huset1997-10,927831221,220,87,66,74,79086
Iterio201025,71271018,08,86,38,722,18368
Jayway2005--193-13,1-6,8--173
Knightec20023,950848937,141,77,38,511,1559503
Knowit199012,830842734309,0276,010,010,39,422602065
Kontract IS Services200635,9876410,09,211,514,426,85241
Kvadrat200725,360948618,615,93,13,39,13633
Level2120088,25349-0,45,2-0,810,60,02525
Lynxeye19994,758561,01,41,72,5-5,33638
McKinsey & Company AB200514,7585510168,5152,028,829,811,6240215
MER Consulting1985-2,675770,79,60,912,50,04343
Millnet BI20084,5696612,310,317,815,63,33130
Moment2001-3,162642,65,34,28,3-13,02023
NAB Solutions200124,167547,95,211,89,616,74942
Netgain200318,3705910,03,810,56,410,54238
Nethouse Sverige19995,21621546,2-3,33,8-2,1-11,1136153
Netlight199927,413581066380,0253,028,023,719,81176982
NetRelations20005,01061014,75,84,45,76,78075
Nitro Consult19695,8128121-10,24,6-8,03,833,310075
Norconsult199021,871058323,221,03,33,617,0517442
Northstream1998-9,140440,6-2,21,5-5,00,02424
Omegapoint20003,136235136,731,610,19,017,1253216
One Agency200823,92281847,910,53,55,723,910988
PA Consulting Group198419,21801518,52,64,71,78,77569
Playground200817,234292,2-2,36,5-7,9-14,82327
Pöyry Sweden AB19849,862857241,329,36,65,19,3518474
Precio Fishbone198914,622719825,015,811,08,06,6225211
Prevas19844,97717359,516,21,22,28,4582537
Proact IT Group19941,833173258164,5156,95,04,8-0,1798799
Projektengagemang19884,51224117174,265,06,15,63,41022988
Pulsen AB198513,83105272912,625,50,40,922,012791048
Qamcom2000--236-21,9-9,3--166
Qurit201117,234294,94,114,414,14,32423
R2Meton199640,51701218,78,35,16,911,56861
Ramböll Sverige197010,62339211485,5167,83,77,910,316761519
Redpill Linpro200315,723620418,27,87,73,85,712912
Regent20147,543401,12,02,65,010,33229
Rejlers1989-4,02365246536,125,11,51,0-2,119531994
Rumbline20079,5104956,76,16,46,4---
Segula Technologies198414,11541357,91,45,11,017,1171146
Semcon19974,518421762120,495,26,55,42,121192076
Sigma Group198914,140063511423,8283,810,68,120,139853317
SNC-Lavalin199911,419617612,4-0,86,3-0,55,4155147
Softhouse1996-12,12262575,615,02,55,8-13,3182210
Softronic198412,273765768,166,69,210,10,9452448
Sogeti Sverige2002-0,815351547117,6110,07,77,123,114001137
Solid Beans201030,343333,34,67,713,931,34232
Solver20068,837343,12,28,46,524,03125
Squeed201027,384665,14,66,17,08,18074
Stretch200222,028823628,424,69,910,416,3193166
Svensk Konstruktionstjänst200212,2101903,803,806,13533
Sweco199710,918735168871554,01425,08,38,45,31530614530
Sylog200239,460843637,824,16,25,512,0281251
System Verification20029,617115614,312,38,47,9-2,1137140
Tactel199517,6107917,16,96,67,62,48785
Technogarden198633,71391044,82,53,52,42,7114111
Tedsys200616,742364,43,110,58,6-7,53740
Tieto Sverige19494,46251599086,7297,81,4-5,02,331063036
tretton37200930,718314017,220,89,414,921,6163134
Triona199810,116314812,312,47,58,44,1128123
Tritech20114,91081035,910,15,59,84,78985
Trivector19880,91081076,58,56,07,9-1,37980
TrueSec200512,165583,45,35,29,152,92617
Tyréns197727,928302212151,9106,15,44,827,727352142
Unisys1982-39,862103-8,211,1-13,210,8-36,71930
Valtech199012,935131131,122,88,87,31,3236233
Viati Konsult20066,222220929,023,013,111,014,0155136
Visab198221,169575,75,38,39,38,32624
Waymark2007-0,338395,56,514,516,77,42927
Webstep AB2007-4,8991043,4-14,53,4-13,9-7,56267
Wise Group200513,893081747,638,65,24,73,2773749
WSP Sverige19526,14867458754,562,11,11,49,141673818
Xenit200834,853404,42,38,35,829,63527
XLENT199016,6512439114,8104,222,423,76,5329309
Xperta200520,8877211,87,913,611,00,04141
Accigo20044,217416724,018,813,811,33,3125121
Agreat2017710,53145,10,316,57,871,42414
Combined Excellence201345,436224914,021,63,98,744,7272188
Curamando201273,31307518,213,114,017,531,38464
EG Sverige19729,5300274-12-12-4,0-4,42,0202198
Elvenite200750,5684511,62,117,14,812,93531
Evitec20010,744444,54,110,49,34,82221
Helseplan20080,033337,53,822,711,50,01919
JobQuest2013-15,816192,63,316,317,4-22,71722
KITS2013--32-4,2-13,0--34
Q Group201125,632926210,89,63,33,726,5301238
Qvartz2006-6,817819118,019,710,110,311,44944
RTS - Real Time Services19952,292908,87,19,67,95,63836
SecureLink2000-4,863666856,053,58,88,03,9211203
SkyeConsulting2007-6,956600,63,11,15,219,43731
Softwerk200611,819171,52,87,916,50,02525
Transcendent Group201522,418014710,13,95,62,714,09886
Avensia199848,725016823,58,59,45,133,3188141
Axians2000-6,62823023,42,11,20,7-25,3171229
Canea19986,3102967,47,47,37,79,77972
CloudPro201417,851434,04,0-9,302323
Cognizant200518,030325730,417,110,06,734,111888
Columbus Sweden2000-639-35,2-5,5--317-
Conoa201032,341313,41,38,34,225,02520
Data Ductus2001--226-25,4-11,2--218
Devcore20000,045459,712,121,626,911,14036
DXC Technology Sverige1994--1008--24,1--2,4--392
Edument2010-20,01620-0,30,1-1,90,5-17,41923
Exsitec200080,424913836,722,514,716,330,912394
Ferrologic2000--123-17,3-14,1--78
Forsen projekt199713,235231137,735,910,711,5-1,7175178
GDM Konsult199711,91511354,33,72,82,77,2119111
HCL Technologies19984,140793919105,9151,22,63,9-4,711121167
Innofactor2005-4,4129135-8,16,4-6,34,7-8,9112123
Omecon2015--13-0,1-0,8--19
Processus201528,250397,15,714,214,634,83123
Sofigate Sweden2012-45,495174-19,14,8-20,12,867,47746
Sopra Steria198329,643333411,217,42,65,423,6340275
Time People Group200034,216112013,413,08,310,862,014992
Viewbase2016-30-2,40,98,12,614,32017
Visolit Consulting19983,36346199,435,81,55,83,5325314
Tata Consultancy Sverige1998--3045-214,5-7,0--84
DevPort200742,333523530,119,69,08,355,8349224
m4200797,690452,00,22,30,551,79160
Autotech19905,429282,62,79,19,816,02925
Brandskyddslaget Koncern20024,516615825,029,115,118,42,29492
Addcent20118,625232,63,110,313,401818
Alphadev201437,635251,91,65,56,542,92014
Invid20027,61281192,08,21,66,91,47170
Nordicstation200013,6867511,713,413,617,8-3,45759
Opticos201043,071497,03,89,87,725,93427
MUM Consulting201463,644274,62,510,49,125,92612
Sundbom & Partners200822,943352,70,86,32,923,82621
Black Lizzy2014-15,21821-2,22,0-12,29,537,52216
Digitalent2016551,32840,7-3,452,5-81,5285,7277
Asurgent2016194,9269-0,4-2,8-1,4-31,5111,1199
No Common People198619,742351,71,64,14,620,02420
Two2017-6,718201,63,18,815,514,31614
Set Up201037,445336,04,713,314,538,12921
Visma Consulting196811,521219015,520,17,310,622,9134109
Plantvision19889,71591459,213,25,89,15,8110104
Verano201419,657487,07,212,315,23,72827
Modis200564,41921175,5-0,72,8-0,645,2244168
Pellagor201682,423131,61,67,012,881,82011
Teknikhuset1998--28-1,4-5,0--22
Traventus201133,026196,14,523,623,242,92014
Devies201468,621123,32,515,520,161,52113
Annevo20157,025233,01,812,37,619,02521
Orango200743,920814420,93,310,12,319,3130109
Climber20141,513413212,65,69,44,21,47372
Pure IT Group201212,175674,53,46,15,02,93635
Evolve Technology2016101,9633111,53,018,39,8133,33515
BnearIT200112,031270,20,00,50,0-3,82526
Gisys197341,931222,61,28,35,558,82717

Källa: allabolag.se samt konsultbolagens årsredovisningar

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2018Rörelseresultat 2018Rörelsemarginal % 2018Rörelsemarginal % 2017Medarbetare förändringMedarbetare 2018
Medelbolaget21,480746,36,86,312,3481
Medianbolaget12,851579,06,96,98,596

Konsultmäklarna fortsätter att växa

Konsultmäklarna fortsätter att ta marknadsandelar på den svenska konsultmarknaden där eWork växte med mer än 25 procent under föregående år.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2018Oms 2017Rresultat 2018Rresultat 2017Rmarginal % 2018Rmarginal % 2017Medarbetare förändringMedarbetare 2018Medarbetare 2017
eWork200016,1110359517106,5106,31,01,120,7297246
Workforce Logic2001-1,06559662456,252,30,90,825,88366
A Society198223,684268118,713,12,21,913,33430
SWCG Swedish Consulting Group200625,3471376-1,1-1,0-0,2-0,3-16,756
KeyMan1995324-1,5-0,5-13

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

2018 – Fortsatt stark tillväxt men något tuffare marknad
2018 Q3 – Fortsatt stark tillväxt för konsultbolagen (Infographic)
2018 Q2 – Stark tillväxt på konsultmarknaden (Infographic)
2018 Q1 – De börsnoterade konsultbolagen fortsätter att växa (Infographic)

För 2019 finns det även;

2019 Q1 – Större variation på konsultmarknaden (Infographic)
2019 Q2 – Konsultfesten är över – tuffare konkurrens väntar

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 6000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.