@ValtechSweden är bäst på att konsulttwittra

Skrivet av Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad |  Ingen kommentar

För ett år sedan gjorde vi en kartläggning över svenska konsultbolags twitteranvändning. Den visade att närvaron på Twitter var ganska tafatt.

Nu är det dags att göra en uppföljning.

Idag finns det över en halv miljon svenska twitterkonton. Microbloggen är ett utmärkt socialt verktyg för att skapa engagemang hos kunder, medarbetare samt framtida potentiella kontakter.

Används den på rätt sätt kan den stärka företagets varumärke som expert inom specifika områden samt fungera som employer branding.

Slutsatsen från föregående års granskning är att de flesta konsultbolag använder Twitter i syfte att sprida företagsnyheter, utan att inbjuda till dialog och åsiktsutbyten. Men Twitter kan vara personligt, också bland stora företag.

Tyvärr har det inte hänt särskilt mycket under det senaste året. Vissa stora konsultbolag twittrar effektivt men generellt sett är det inte särskilt imponerande. Istället är det tre mindre bolag som gör intryck.

I undersökningen nedan granskade vi hur aktiva de största svenska konsultföretagen, samt några uppstickare, varit på Twitter från första september 2013 till sista januari 2014 samt vad som skrivits från respektive konto. Är det intressant? Innehåller de konversationer? Endast nyheter eller mer personligt skrivna inlägg?

Är du intresserad av svenska konsultbolagen på Twitter har vi även tagit fram en twitterlista med närmare 50 bolag för dig att prenumerera på.

Saknar du något konsultbolag, hör av dig!

Vi som kan Twitter och gör det med engagemang!

Liksom förra året är det @ValtechSweden som imponerar mest på oss. Att varje vecka byta twittrar är genialt, det gör det engagerande och roligt. @Valtech har dessutom flest tweets och flest följare.

Ytterligare två bolag imponerar rejält @tretton37 och @Aptitud_Sthlm. Både är väldigt personliga och som följare får du en suverän inblick i bolaget.

FöretagTwitternamnFöljerFöljareTweets
Aptitud@Aptitud_Sthlm185205461
Valtech Sverige@ValtechSweden11431022951
Tretton37@tretton37717673380

Vi som gör det helt okej

Det finns en hel del bolag som kan det här med twitter och gör det bra. De blandar nyheter med intressanta ämnen och framförallt deltar de ibland konversationer.

FöretagTwitternamnFöljerFöljareTweets
HiQ@hiqinternat744781170
Sogeti Sverige@SogetiSweden133610197
Connecta@connecta_ab23345066
Combitech@combitech33938155
Acando@Acando3037542
Capgemini Sverige@CapgeminiSE1359694140

Twitter är främst till för att sprida företagsnyheter

Dessa bolag twittrar främst företagsnyheter, men ibland kan de överraska med något personligt och diskussionsstimulerande. Dock saknar vi ytterligare konversationsaktivitet och personlighet.

FöretagTwitternamnFöljerFöljareTweets
IBM Sverige@ibmsverige25495463
Prevas@Prevas_Goteborg52933328
Sweco Sverige@SwecoSweden13356559
CGI Sverige@CGI_SE127478063
Avega@avegagroup75239453
Knowit@knowitab18145446
SigmaAB@SigmaAB49246580
Evry Sverige@EVRY_se194528104
Tieto Sverige@TietoSweden25675646

Robotkategorin – endast företagsnyheter utan dialog

Vissa bolag använder uteslutande microbloggen som ett RSS-flöde med egna nyheter.

FöretagTwitternamnFöljerFöljareTweets
Cybercom@Cybercominfo01574
Semcon@Semcon0227100

Vi har inget twitterkonto alternativt har ett men använder det aldrig

Vissa väljer bort Twitter som marknadsföringskanal. Helt okej, även om det nästan kan förväntas av ett storbolag som ÅF (de har ett karriärskonto men inget officiellt konto).

FöretagTwitternamn
Addnode@addnode
Softronic@softronic
ÅF-
Rejlers-

Undersökt och skrivet @Cinode – glöm inte att följa oss. Och som sagt prenumera gärna på vår lista med Svenska konsultbolag.

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 7000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.


Om författaren

Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad
Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad
Mattias är en av grundarna till Cinode där han arbetar med sälj och marknad. Driver Cinodes marknadsföring genom Sveriges mest populära blogg inom konsultbranschen samt det uppskattade nyhetsbrevet "Veckans konsultnyheter". Även flitigt anlitad föreläsare om de senaste trenderna i konsultbranschen. Lägg gärna till mig på Linkedin

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *