Omegapoints nya vd: “Vi ska bli ännu vassare”

september 2, 2025 · Entreprenörskap

Skrivet av: Mattias Loxi

När Jonas Hasselberg i våras tog över vd-posten på Omegapoint efter grundaren Johan Malmliden gjorde han det med både respekt för bolagets arv och en tydlig vision för framtiden. Med flera ledande roller bakom sig, senast som koncernchef och vd på Proact, fokuserar han nu på att stärka cybersäkerheten, kulturen och den kommersiella organisationen – och göra Omegapoint ännu vassare på marknaden.

Omegapoint är idag etablerat som ett av norra Europas ledande techbolag inom cybersäker digitalisering. Företaget arbetar nära sina kunder för att bygga digitala verksamheter som är resilienta från grunden – där säkerhet och motståndskraft vävs in redan från start. Det är just denna kombination av teknisk spets och kultur som Jonas lyfter fram som bolagets styrka.

Generös delning av kompetens

På frågan varför han tog sig an vd-rollen svarar han utan tvekan:
– Det är otroligt givande att få arbeta med cybersäkerhet och hjälpa kunder att bli mer motståndskraftiga i en värld som blir allt mer osäker. 

Han beskriver också den interna kulturen som något unikt.

– Alla medarbetare delar generöst med sig av sin kompetens, vilket är en enorm styrka. Vi arbetar kontinuerligt för att alla ska bli så vassa som möjligt – och vi gör det i en miljö där arbetsglädje och engagemang alltid går hand i hand.

Som exempel nämner Jonas att de under sin senaste konferens i Spanien hade 80 föreläsningar och utbildningar – samtliga levererade av medarbetarna på högsta nivå.

Craton – bolagets diamant

En central del i satsningen framåt är produkten Craton, som Jonas kallar bolagets ”diamant”. Produkten är unik i sitt slag och uppfyller de högsta säkerhetskraven.

– Craton är en lösning för säkerhetsskydd i digitala system. Den riktar sig mot totalförsvaret och de mest samhällsviktiga verksamheterna – de delar av Sverige som måste kunna digitaliseras även när informationen är som allra mest hemlig.

Kultur och kommersiellt fokus

Men teknisk expertis är bara en del av framgången. Jonas betonar att bolagets starka interna kultur är minst lika viktig.
Han tillträdde vd-posten för några månader sedan och berättar att han mötts av en inkluderande kultur och beskriver det som lätt att komma in i verksamheten. Samtidigt är det stora skor att fylla efter Johan Malmliden, som nu sitter i styrelsen och fungerar som bollplank.

Från sina tidigare roller, senast som vd och koncernchef på Proact, tar Jonas med sig erfarenheten av att produktifiera tjänster och driva kommersiell utveckling.
– Marknaden är tuffare idag, vilket kräver styrka i den kommersiella biten – att sälja, marknadsföra och bygga sitt varumärke. Vi är oerhört skickliga konsulter och tekniskt finns det ingen som slår oss, men det måste våra kunder också veta. Vi behöver synas mer och bli ännu bättre på att sälja det vi redan är bra på. 

Cinode för en starkare affär

Sedan 2020 använder Omegapoint Cinode för att hantera konsulter, kompetens och kundrelationer. Jonas lyfter fram plattformen som en viktig del i verksamheten.

– Vi ser tydligt hur kunderna ligger i våra flöden. Cinode ger oss proffsiga cv:n och bättre koll på hela säljprocessen vilket gör att vi har blivit mycket bättre på att driva vår business, jämfört med tidigare. Dessutom kan vi göra fler analyser gällande beläggningsgrad, lönsamhet och mycket mer.

Tillväxt trots utmanande marknad

Med över 950 experter i Sverige och Norge fortsätter bolaget att växa organiskt. Marknaden är visserligen avvaktande men Jonas ser stora möjligheter.

– Vi växer stabilt och nu gäller det bara att bli ännu vassare och synas mer.
Han ser de kommande åren som en resa i mindre steg, snarare än i stora språng.
– Det händer saker hela tiden. Ser man bakåt inser man hur mycket som faktiskt förändrats men just nu handlar det om att gneta på, träffa kunder och visa vad vi kan. Vi har fantastisk kundlojalitet. Nu gäller det bara att bli ännu vassare på en marknad som är lite stillastående. Vi förtjänar att synas mer och visa omgivningen vad vi åstadkommit och det är precis vad vi ska göra, avslutar Jonas.

Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad

Mattias är en av grundarna till Cinode där han arbetar med sälj och marknad. Han driver Cinodes marknadsföring genom Sveriges mest populära blogg inom konsultbranschen samt det uppskattade nyhetsbrevet "Veckans konsultnyheter". Dessutom kör han Konsultpodden. Lägg gärna till mig på Linkedin https://www.linkedin.com/in/mattiasloxi/

Du kanske också gillar...

Alla inlägg