Konsultkollen 2021

Vill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest? I Konsultkollen jämför vi boksluten för över 200 svenska konsultbolag med minst 15 medarbetare. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra.

Vill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare; Konsultkollen 2020, Konsultkollen 2019Konsultkollen 2018Konsultkollen 2017Konsultkollen 2016 , Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

I Konsultkollen jämför Cinode boksluten för över 200 svenska konsultbolag med minst 15 medarbetare.

Negativ tillväxt

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på omsättningstillväxt

Som väntat slog Covid-19 hårt mot konsultbolagen. Förra året växte sju av tio konsultföretag medan detta år har hälften av bolagen negativ tillväxt. Drygt två av tio bolag har en tillväxt på över 10 procent. 

Medianbolaget växte med 0,6 procent jämfört med 7,7 procent under förra året respektive 12,8 procent året dessförinnan. Som vanligt bestod tillväxten i många fall av förvärv vilket medför att den egentligen var ännu lägre. 

Solita Sverige, som varit offensiva och bland annat köpt upp Ferrologic, har vuxit snabbast. Även Combined Excellence, som under förra året förvärvade Nethouse, har expanderat i rasande fart.

Edit 2021-10-11: Umia Innovation är nu även med och placerar sig på andra plats.

Färre antal medarbetare

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på medarbetartillväxt.

Majoriteten av konsultföretagen har färre eller lika många medarbetare jämfört med året innan. Förra året växte sju av tio konsultbolag på medarbetarsidan och fyra av tio visade en tillväxt på över 10 procent. 

Medianföretaget har samma antal medarbetare som förra året medan tillväxten för 2020 låg på 8,0 procent.

Även denna lista toppas av Solita Sverige följt av Asurgent samt SDNit

Edit 2021-10-11: Umia Innovation är nu även med och placerar sig på andra plats.
Edit 2021-10-18: Vinnter är nu med och placerar sig på tredje plats.

Yngre bolag lyckades fortsätta växa medan de börsnoterade bolagen minskade personalstyrkan

Medarbetartillväxt median mellan olika grupper

En jämförelse mellan olika kategorier av medianbolag gällande storlek, årtal samt börsnoterade visar att det är de större och börsnoterade bolagen som verkligen har stramat åt personalstyrkan under pandemin. 

Omsättningstillväxten för yngre bolag är betydligt högre än för äldre bolag. Se bild nedan.

Omsättningstillväxt median mellan olika grupper

Stärkta marginaler under pandemin

Andel bolag uppdelade efter intervall baserat på rörelsemarginal.

Marginalmässigt klarade sig konsultbranschen riktigt bra tack vare att de snabbt har lyckats sänka sina kostnader genom minskat antal medarbetare, färre resor, inställda utbildningar samt konferenser och dessutom mottagit bidrag i form av statligt stöd. 

Rörelsemarginalerna stärktes till och med under pandemin med 0,8 procent för medianbolaget och uppgick till 7,1 (6,3) procent. Framförallt har betydligt fler företag marginaler över 10 procent detta år. Pandemin har gynnat en hel del företag i form av lägre kostnader.  

De flesta av konsultbolagen har en marginal på mellan fem till tio procent. Konsultbranschen som helhet visar inga höga marginaler utan sju av tio bolag har en marginal under 10 procent.

En jämförelse av bolagen utifrån respektive kategori visar att de yngre och mindre konsultföretagen har högst rörelsemarginaler.

Rörelsemarginal median mellan olika grupper

Vill du fortsätta att ha koll på Konsultbranschen?!

Prenumera då på Veckans konsultnyheterhttps://cinode.com/veckans-konsultnyheter/

Tabeller över konsultbolagen

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många företag har även sidoverksamheter. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen. Vid brutet räkenskapsår räknas 2020 års siffror fram till 2021-06 och 2019 fram till 2020-06.

En del årsredovisningar (de som är blanka) är fortfarande inte publika – vi uppdaterar listan kontinuerligt.

 KonsultbolagÅrOms tillväxtOms 2020Oms 2019Rresultat 2020Rresultat 2019Rmarginal % 2020Rmarginal % 2019Medarbetare förändringMedarbetare 2020Medarbetare 2019Bransch
Modis2005-43,6101179-7,4-1,7-7,3-0,9-42,2126218IT
Condesign Engineering1993-42,449850,95,91,86,9-8,26773Teknik
Diadrom2001-36,139612,0 8,5 5,114,0-36,73860IT
Infotiv1998-32,91542292,85,51,82,4-15,2167197Teknik
EG Sverige1972-32,8921374,525,84,93,1-34,369105Teknik
Dynabyte1995-32,44668-0,70,7-1,51,0-37,24978IT
Codemill2008-31,83044-14,6-2,5-48,7-5,718,56454IT
Berotec2001-29,61972801,12,90,61,0--Teknik
HRM EDAG Engineering1991-28,899139-0,70,4-0,70,3-11,3102115Teknik
Eitech1993-28,61392194916,2-6,21,2-0,3-37,9561903Teknik
Pellagor2016-28,615210,4-1,52,7-7,1-30,01420MGMT
DevPort2007-27,53374659,521,42,84,6-29,5244346Teknik
One Agency2008-27,11451992,86,11,93,1-24,57498IT
Influence2007-26,2961300,45,60,44,3-7,88390MGMT
Qvartz2006-25,2222297-16,319,5-7,36,6-49,02549MGMT
Kontract IS Services2006-24,773973,66,94,97,1-15,95869IT
Set Up2010-24,537490,93,62,47,3-2,93334MGMT
MUM Consulting2014-24,434451,92,25,64,9-23,12026IT
Empir1987-21,5201256-20,6-13,6-10,2-5,3-14,3174203IT
BTS Group1999-21,51464186565,0226,04,412,18,2843779MGMT
Alten Sverige1991-21,412251560-6,294,9-0,56,1-21,414531640Teknik
Infozone Sverige2006-21,3841062,80,83,40,7-15,25666IT
No Common People1986-20,439491,43,83,67,8-6,92729IT
Centigo2002-19,834543043,276,512,517,80,4278277MGMT
Conscia Netsafe1989-18,827233515,133,05,69,918,45849IT
i3tex1999-17,91331622,915,52,29,6-6,3164175Teknik
Citerus1998-17,628342,33,08,28,8-7,72426MGMT
Xperta2005-16,775909,210,812,312,0-13,93136IT
Callista Enterprise2000-15,9698211,211,516,214,00,03636IT
Triathlon2000-15,770834,06,85,78,2-1,56667MGMT
Cygate AB1997-13,72317268557,525,02,50,9-6,3547584IT
FS Dynamics2003-13,6121140-1,13,5-0,92,5-12,8123141IT
Projektengagemang1988-13,41167134867,4-24,75,8-1,8-14,69641129Teknik
Moment2001-13,352604,44,88,58,03,82726MGMT
Ascend2014-13,259681,89,03,113,20,04141MGMT
Semcon1997-12,416271858130,0142,08,07,6-19,518212262Teknik
Briab2002-12,21151316,57,65,75,8-10,7109122Teknik
Wise Group2005-12,08209325,03,30,60,4-27,3576792IT
Cowi AB1980-12,014141606-4,8-18,1-0,3-1,15,7943892Teknik
Biolit2008-11,914116012,112,18,67,66,05350IT
Opticos2010-11,470790,061,70,12,2---MGMT
IBM Sverige1928-11,348525468-254,0-223,0-5,2-4,1-14,710381217IT
Altran Sverige1997-11,3516582-33,0-2,1-6,4-0,4-8,4466509IT
AddQ2006-11,113615310,615,57,810,1-1,7115117IT
Entea2017-10,833375,38,616,123,29,12422MGMT
Innofactor2005-10,7134150-19,3-12,1-14,4-8,1-11,5108122IT
Ricoh Sverige1983-10,6846946-2,0-12-0,2-1,3-37,9226364IT
Active Solution1998-10,659667,58,312,712,6-4,74143IT
m42007-10,51249139516,617,61,31,3-15,4225266Teknik
Solid Beans2010-9,846516,66,414,312,5-14,64148IT
Pulsen AB1985-9,731163451-52,0-129,7-1,7-3,810,015441403IT
Valtech1990-8,832035118,925,55,97,31,2263260IT
Atkins Sverige2001-8,34895331,314,00,32,6-6,8381409Teknik
Cordial2000-8,355601,72,13,13,50,03737MGMT
byBrick2004-8,01151255,04,74,33,8-5,29297IT
Forsen projekt1997-7,734637537,932,511,08,7-5,9191203Teknik
Polar Cape2009-7,3768212,39,716,211,822,24436IT
Level212008-7,143462,70,16,30,2-12,02225MGMT
CGI Sverige1969-7,1514755405,4364,00,16,6-4,633353494IT
CoreChange2013-6,91341446,12,04,61,40,09393MGMT
Ecru Consulting2006-6,657615,15,48,98,9-4,54244IT
Canea1998-6,61141226,98,36,16,87,410194MGMT
Time People Group2000-6,119420712,613,16,56,48,0148137IT
Helseplan2008-5,932347,22,822,58,2-9,12022MGMT
Eurocon2007-5,724626113,75,25,62,0-4,3245256Teknik
TietoEVRY Sverige*1949-5,6278642950914,75,37,8-3,1-5,143774614IT
Elicit AB1999-5,453566,03,411,36,1-1,95152IT
Logikfabriken2015-5,019202,53,913,219,50,01717IT
Columbus Sweden2000-4,979283336,442,84,65,11,8461453IT
Enfo Sverige1999-4,9582612-30,1-44,4-5,2-7,32,2377369IT
Curamando2012-4,7184193-14,315,3-7,87,98,8136125MGMT
Tritech2011-4,41171218,58,17,36,7-7,98289Teknik
Aptitud2012-4,434354,63,813,710,6-6,92729MGMT
Triona1998-4,41731816,512,73,87,05,6151143IT
Ramböll Sverige1970-4,22376248189,858,33,82,3-5,316131704Teknik
Accenture AB2001-4,244764670154,0146,03,43,1-3,412361279MGMT
Headlight2001-4,211411913,49,111,87,69,59284IT
Afry1968-4,018991197921456,01276,07,76,4-2,91587116348Teknik
IT-huset1997-3,924725722,122,28,98,62,29391IT
Nitro Consult1969-3,81271325,13,54,02,7-5,48893Teknik
Rumbline2007-3,61071116,87,46,46,7--MGMT
Knightec2002-3,265868029,154,84,48,16,5719675Teknik
Verano2014-3,131322,22,17,16,633,32015IT
Donald Davies2000-3,194970,71,20,71,2--MGMT
Prevas1984-3,077279665,547,08,55,9-6,9538578Teknik
Veprox2001-2,440412,81,67,03,95,04240Teknik
Nordicstation2000-2,483857,411,98,914,01,85756IT
Sogeti Sverige2002-2,21521155592,792,76,16,0-6,010941164IT
Climber2014-2,2899110,411,711,712,96,45047IT
Sopra Steria1983-2,14724821,8-1,70,4-0,41,7412405IT
Transcendent Group2015-2,1191195-0,53,8-0,31,9-13,8112130MGMT
Cartina2013-2,049503,0-8,56,1-17,0-28,83752MGMT
Tata Consultancy Sverige1998-2,043074394223,5148,15,23,410,7145131IT
Accigo2004-2,019319721,128,210,914,35,1145138MGMT
Brandskyddslaget Koncern2002-1,915716027,224,617,315,4-4,7101106Teknik
Tactel1995-1,612712913,118,110,314,05,59691IT
Bjerking1989-1,250250822,823,84,54,7-1,2415420Teknik
Iterio2010-0,714915015,115,610,110,48,510294Teknik
Technogarden1986-0,6167168-3,51,8-2,11,15,0106101Teknik
Hifab1947-0,63543566,0-11,01,7-3,13,8297286Teknik
Nethouse Sverige1999-0,616316412,412,87,67,82,9140136IT
IP-Solutions199923,458476,42,711,05,7-3,42829IT
Solita Sverige2011143,17732-8,53,4-11,110,8163,25019IT
Combined X201326,9533420-5,2-0,5-0,9-0,133,7412308IT
Two201724,423184,21,618,38,70,01616IT
CloudPro201429,07458-0,60,4-0,80,717,42723IT
Processus201583,61126114,75,413,18,917,14135Teknik
Annevo201565,443264,40,0410,20,20,03636IT
Elvenite200754,780527,44,49,38,511,15045IT
Asurgent201644,768471,52,42,25,140,64532IT
Antigo201443,9118822,86,02,47,3-3,32930IT
TrueSec Group200542,824717359,535,124,120,311,610695IT
Netgain2003-4,367705,89,98,714,12,34544IT
R2Meton199642,424517212,45,35,13,10,06767IT
Waymark200742,154386,65,112,213,40,03434IT
Viewbase201614,734302,02,45,98,14,22524IT
Alphadev201430,851394,31,38,43,30,02525IT
Castra Group201430,416312515,59,09,57,2-6,9108116IT
Agreat201728,3594610,16,317,113,736,46044IT
Governo200927,955437,24,613,110,7-3,72627MGMT
Complyit201127,81017924,613,024,416,514,18171Teknik
Additude201027,21731363,05,01,73,70,07676Teknik
Pure IT Group201227,189706,46,57,29,311,94742IT
Conoa201025,9685410,04,914,79,1-3,42829IT
Edument201025,025200,2-0,030,8-0,20,02121IT
SDNit201523,337308,69,223,230,736,82619IT
Evolve Technology201622,9867017,18,719,912,49,34743IT
Ekan Management198521,413611216,92,312,42,1-1,66162MGMT
Exsitec200020,729224214,72,25,00,97,1227212IT
Lemontree200320,5534411,29,721,122,016,73530IT
Consid200019,912231020128,082,210,58,16,1954899IT
Regent201419,661512,80,94,61,8-25,02736IT
Attollo200718,71089118,28,216,99,020,86453MGMT
AQC Sweden201417,660512,61,44,32,74,82221IT
Sundbom & Partners200817,567576,35,09,48,815,23833MGMT
Plantvision198817,521518333,112,215,46,75,3140133IT
Norconsult199016,394486832,630,03,53,715,3799693Teknik
Cygni200616,223720427,623,611,611,623,9171138IT
BnearIT200116,136316,11,916,96,128,62721IT
Xenit200814,977677,23,69,45,425,05040IT
Lynxeye199913,1696130,017,443,528,5-5,93234MGMT
Agiltec Group201612,9353110,01,728,65,5-18,52227IT
DXC Technology Sverige199412,511861054-70,9-21,3-6,0-2,0-3,3357369IT
Softwerk200612,419172,9-0,115,0-0,40,02424IT
Gisys197312,137331,70,94,62,7-11,52326IT
Etteplan Sverige199512,161254634,027,55,65,024,3608489Teknik
Acino200611,529262,61,99,07,3-14,72934IT
NEKTAB200711,01611452,23,41,42,310,97164Teknik
NAB Solutions200111,081739,55,511,77,57,45854IT
Addnode198710,938073434229,0218,06,06,310,617581590IT
Rejlers198910,82367213783,879,53,53,7-2,623302393Teknik
KITS201310,841373,93,49,59,28,14037IT
CAG Group19879,753348838,538,58,48,00,0310310IT
Squeed20109,41059614,05,813,36,016,39380IT
Teknikhuset19989,136334,32,911,98,821,72823IT
Playground20088,140376,60,116,50,3-3,72627MGMT
Agio20038,11079922,012,120,612,2-2,57880IT
Netlight19998,017321603385,0350,822,021,95,314411368IT
Ictech20117,572672,73,43,85,116,27968Teknik
Evitec20017,145424,22,49,35,7-22,71722IT
TMC Sweden20186,93129-2,6-1,4-8,4-4,832,55340Teknik
Autotech19906,931293,72,611,99,00,02929Teknik
Forefront20086,855151642,728,27,75,5-5,4365386MGMT
ELITS20066,71111048,65,27,75,0-1,09697IT
Deva Mecaneyes19946,7105987,610,17,310,212,210190Teknik
Proact IT Group19946,636333408182,1105,45,03,116,7973834IT
Tedsys20066,549464,24,38,69,312,54540IT
Structor Gruppen20156,4800752112,59614,112,81,8540530Teknik
Digitalent20166,347434,1-0,28,8-0,5-10,64247IT
Webstep AB20076,2103978,12,47,92,5-3,26062IT
Golder Associates19886,136334243,721,312,06,29,6194177Teknik
Sigma Group19896,048804604456,8428,79,49,3-1,247674826IT
Stretch20026,033831945,729,313,59,26,2207195MGMT
Devcore20005,8555212,114,522,027,913,65044IT
Softhouse19965,726024620,614,17,95,73,2193187IT
Fujitsu19715,724542321-312,6-195,7-12,7-8,42,1646633IT
InfoCare Service AB19975,635633725,74,37,21,3-9,4356393IT
BCG AB19945,241653960375,9325,69,08,220,8795676MGMT
Segula Technologies19844,92152056,78,73,14,2-2,3214219Teknik
Capgemini19644,954625206130,8302,72,45,814,918711629IT
AddPro20004,781377680,985,410,011,05,9286270IT
Avensia19984,63173033,426,71,18,825,6285227IT
Chas20074,02071998,36,34,03,2-4,07275IT
Kvadrat20074,072669813,522,91,93,37,74239IT
tretton3720093,92162087,122,03,310,63,9187175IT
XLENT19903,8572551131,2104,422,918,97,0442413IT
Traventus20113,728276,74,423,916,3-19,22126IT
Viati Konsult20063,625624732,130,012,512,12,9176171IT
KiwA Sweden19753,488685796,037,710,84,44,4658630Teknik
Dry-IT19993,1100976,46,76,46,910,38678Teknik
McKinsey &Co20053,1641622162,0168,825,327,11,9272267MGMT
Solver20062,837365,82,615,77,2-6,72830IT
ELU Konsult19882,635734843,831,912,39,28,0203188Teknik
Precio Fishbone19892,525024427,824,811,110,2-6,1245261IT
Millnet BI20082,5817916,315,520,119,613,94136MGMT
System Verification20022,419819314,210,47,25,41,6190187IT
Capacent20022,118718313,15,67,03,1-53,079168MGMT
Tyréns19772,12219217499,0110,34,55,1-3,819262003Teknik
Cybercom19972,016221590118,483,47,35,2-2,112441271IT
Combitech19822,0255725062081688,16,717,619401650IT
Releye20001,9555410,810,619,619,65,04240MGMT
EFFSO20071,91071058,05,27,55,02,34443MGMT
Advania Sverige19821,527382698138,1114,55,04,212,3540481IT
Sylog20021,567166162,047,99,27,24,3293281IT
B3 Consulting20011,385184042,431,35,03,7-10,1640712IT
Knowit19901,333793335322,7313,19,69,410,325782337IT
Cupole Consulting20101,2848321,018,725,022,5-7,33841MGMT
Sofigate Sweden20121,19190-22,5-16,4-24,7-18,21,47069MGMT
Softronic19841,172872086,873,311,910,2-3,4422437IT
Sweco19971,12085820629170618928,29,22,31747017084Teknik
Data Ductus20011,020119914,119,57,013,8-5,0190200IT
GDM Konsult19970,61561553,44,02,22,6-3,4113117IT
WSP Sverige19520,650645035148,0131,62,92,6-2,440574158Teknik
Atea19920,515870157944184702,63,0-0,325672576IT
HCL Technologies19980,343874376290,0209,96,64,8-2,011101133IT
Bengt Dahlgren20120,364364171,662,611,19,81,8510501Teknik
Business Vision19990,042421,21,42,93,37,54340IT
Avalon Innovation1992-153-0,5-0,3--127-Teknik
RTS - Real Time Services1995-208-10,0----32-IT
Devies20140,026262,43,79,214,230,02620IT
Solidify20120,034343,22,99,48,521,12319IT
Orange Cyberdefense Sweden20006,685780448,658,25,77,25,6244231IT
Actea Consulting2000-20,8801011,4-5,61,8-5,50,07676MGMT
Human IT-konsult1997-24,499131-1,03,5-1,02,7-14,7128150IT
Meritmind2000-8,438141625,021,36,55,1-8,7189207MGMT
Seavus20003455,81,768IT
Vaimo20063952,13,0359IT
Arthur D. Little1989-15,41101303,612,03,39,2-24,25066MGMT
Bouvet 19931680,00,073IT
Zington2003-26,231042015,126,54,96,3-22,3286368IT
CombineControl System2002-11,937423,02,28,15,2-15,44452Teknik
Consat198915,039033934,843,88,912,91,5203200Teknik
DQC2007659,214,248IT
ESSIQ200529,827921518,210,56,54,9-33,5173260Teknik
Frontit1988-2,9232239-10,0-17,7-4,3-7,4-5,0190200IT
HiQ19961847226,012,21431IT
Inspiro20005315,228,728IT
Jayway20059,320018335,821,017,911,50,0181181IT
Omegapoint200041544,010,6296IT
PA Consulting Group1984-0,6175176-5,34,7-3,02,766,19859MGMT
Qamcom200038337,39,7238Teknik
Redpill Linpro200334031,79,3151IT
Svensk Konstruktionstjänst20027,190841,36,01,47,110,54238Teknik
Trivector19880,91131129,38,48,27,5-2,48284Teknik
Unisys19823018,316IT
Q Group201139017,14,4349IT
Axians20000,028728711,3-5,310,0-4,7-0,6156157IT
Cognizant200531828,38,9167IT
Omecon201514,62,114,421Teknik
Visolit Consulting19981096-18,9-1,7402IT
Invid20021323,62,772IT
Black Lizzy201421-2,8-13,325IT
Visma Consulting196820014,67,3132IT
Orango200725115,46,1149IT
Meridion2004314,414,117MGMT
Transformant201610,0484416,415,033,834,10,02121IT
Ninetech1993-19,550626,8-1,913,6-3,1-16,74048IT
Osynlig2004-12,514160,31,62,110,05,61918MGMT
Neava200714,324210,43,11,714,8-13,61922IT
Aware Consultants201927-0,1-0,5---Teknik
BitSimNOW2000-1,81818-0,5-1,3-3,0-7,30,01515Teknik
Umia Innovation202097,549252,40,25,00,756,53623MGMT
Zool Engineering2016-2,934353,83,511,210,03,82726IT
OIM Sweden201136,826192,61,310,06,833,32418Teknik
Vinn Group200833,442431866,833,515,710,52,9179174IT
Eyevinn Technology2013-1,528283,30,812,03,0-11,11618IT
Vinnter201165,241256,02,414,59,641,71712MGMT
Yovinn20074,322221,20,25,20,97,11514Teknik

Källa: allabolag.se samt konsultbolagens årsredovisningar

*TietEVRY presenteras med globala omsättnings- samt resultat siffror. Antalet medarbetare är i Sverige.

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Lägg till Cinode på Linekedin och ta kontakt med oss där eller direkt till mattias.loxi@cinode.com.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit fram median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2020Rörelseresultat 2020Rörelsemarginal % 2019Rörelsemarginal % 2018Medarbetare förändringMedarbetare 2019
Medelbolaget-1,895243,37,16,4-1,1509
Medianbolaget0,81341567,16,30,093

Konsultmäklarna

Mäklarna som senaste åren vuxit snabbare än konsultbranschen i stort hade ett betydligt tuffare år under 2020. eWork den klart största mäklaren hade negativ tillväxt.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2020Oms 2019Rresultat 2020Rresultat 2019Rmarginal % 2020Rmarginal % 2019Medarbetare förändringMedarbetare 2020Medarbetare 2019
eWork2000-3,0122381262194,3108,00,80,9-7,2283305
Workforce Logic200172116,40,1-73
A Society19820,51481147351,225,23,51,7-2,14748
SWCG Swedish Consulting Group200619,05254410,30,80,10,2-9,11011
KeyMan1995-7,93153420,91,50,30,4-6,71415
Sourcing Network201535217,45,04
Nikita200811,51261134,63,83,73,4-9,11011
NOX Consulting2010-12,22863268,510,33,03,2-8,31112

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

2020 Q1 – Lugnet före stormen i konsultbranschen (Infographic)

2020 Q2 – Starkare än väntat från konsultbranschen under andra kvartalet (Infographic/Video)

2020 Q3 – Kraftig minskad tillväxt men bättre marginaler (Infographic/Video)

2020 Q4 och Bokslut – Negativ tillväxt men bättre marginaler hos konsultbolagen


För 2021 finns även;

2021 Q1 – Positiva tongångar bland konsultbolagen

2021 Q2 – Extrem tillväxt bland de börsnoterade konsultbolagen under Q2

Alla år

Konsultkollen 2021 Konsultkollen 2020 Konsultkollen 2019 Konsultkollen 2018 Konsultkollen 2017 Konsultkollen 2016 Konsultkollen 2016 Konsultkollen 2015 Konsultkollen 2014