Gör som över 7000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen.
Hej!
Vilken kväll! Stort tack för att du var med och gjorde torsdagens event om konsultbranschens framtid till något alldeles extra.
Fullsatt lokal, väntelista och diskussioner på hög nivå – från hur nästa generations konsultbolag byggs till affärsmodeller och AI. Precis den typen av insiktsfulla samtal vi vill skapa när vi samlar ledare i branschen. 🎉 👏
Nu på tisdag kommer vi även till Göteborg! Över 130 anmälda och ett fåtal platser kvar. Så skynda att anmäla er om ni vill få en plats!
Supercharge your consultancy. Checklistan 2026 är här. 🚀
👉 Maximerar ni intäkterna i ert konsultbolag?
De mest framgångsrika konsultbolagen 2026 har en sak gemensamt. De arbetar med realtidsdata, AI-driven matchning och full kompetensöversikt.
Är ni där ännu? Ladda ner checklistan direkt och se hur ni ligger till.
Vi ses!
Allt gott,
/Mattias Loxi
mattias.loxi@cinode.com
https://www.linkedin.com/in/mattiasloxi/
👉 PS: Hjälp mig gärna att sprida nyhetsbrevet vidare till kollegor 🙏 som också vill hänga med i vad som händer i konsultbranschen.
PS2: 🙌 🎉 Även i år är vi på Cinode stolta Guld Sponsorer för Developers Day!Nu är det även dags att göra sina nomineringar – bland annat till Årets Konsultbolag.
Etableringar/Neddragningar
Tietoevry beslutar att behålla sin notering på Nasdaq Stockholm efter en genomförd utvärdering. Länk.
Consid stärker sin satsning på Data Science och AI för att hjälpa företag gå från experiment till affärsdrivna AI-lösningar i produktion. Länk.
Prevas stärker cybersäkerheten i uppkopplade produkter genom att bygga in säkerhet i hela utvecklingsprocessen. Målet är att minska risker och möta nya krav i en allt mer uppkopplad värld. Länk.
Medarbetare
Rumbline rekryterar Johan Huss som konsultchef och säljare på dotterbolaget Rumbline Tech. Johan har tidigare arbetat på bolag som Kvadrat och Capgemini. Han kommer närmast från rollen som vd och delägare för SmartHamster.Länk.
Kvadrat Sverige välkomnar Anna Leijon till rollen som delägare och Chief Digital & Marketing Officer. Länk.
Swecos hållbarhetschef Andreas Gyllenhammar lämnar företaget. Länk.
Telia Cygate utser Patrik Lännerberg till ny Regionchef Öst. Han kommer från rollen som Head of Network Services, Managed Services på Telia Cygate Managed Services. Patrik har tidigare arbetat på bolag som Advania, Visolit och Itera Networks. Länk.
Utmärkelser/Certifieringar
TCS rankas som nummer ett i Sverige för kundnöjdhet i 2026 års Whitelane Research IT Sourcing Study. Undersökningen baseras på utvärderingar från över 450 ledande befattningshavare inom affärsverksamhet och IT från de organisationer som spenderar mest på IT i Norden. Länk.
Sopra Steria belönas med utmärkelsen Agentforce Innovator Partner of the Year, för bolagets arbete inom AI-drivna lösningar och tidiga satsningar på Agentforce-agenter. Länk.
Berotec tilldelas silver i hållbarhetsbedömningen från granskningsorganisationen EcoVadis. Länk.
Samarbete/Partnerskap
Tata Consultancy Services och ABB fördjupar sitt partnerskap för att kombinera AI, data och industriell teknik. Samarbetet ska driva innovation och skapa mer effektiva, hållbara och digitaliserade industrilösningar globalt. Länk.
Avtal
Regent får i uppdrag av Diskrimineringsombudsmannen att implementera systemlösningen för Lönetransparensdirektivet, som syftar till att stärka principen om lika lön för lika arbete genom ökad transparens i lönesättningen. Länk.
Rejlers får förnyat förtroende då deras avtal med Inköpscentralen Sinfra förlängs med ytterligare ett år. Länk.
Frontit ingår tvåårigt avtal med Region Gävleborg gällande strategisk utveckling, förändringsledning och digital transformation. Uppdraget går att förlänga med ytterligare två år. Länk.
Norconsult Sverige hjälper Trafikverket att projektera tre nya mellanblocksignaler på Skånebanan. Länk.
Sweco får i uppdrag av Jönköpings kommun att ansvara för projekt- och projekteringsledning, byggledning, inköp och upphandling, BIM och installationssamordning samt hållbarhetssamordning när Rosenlundsbadet i Jönköping ska byggas. Länk.
Regent tilldelas Kammarkollegiets ramavtal inom Arkitektur och Utveckling. Bolaget är en av få leverantörer som numera äger samtliga ramavtal med Kammarkollegiet inom område IT och Management. Även Chas och Nexer har vunnit samtliga avtal med Kammarkollegiet. Länk.
Tieto Caretech ingår avtal med Stockholms stad. Uppdraget gäller leverans av Lifecare-lösningar samt tillhörande systemstöd till utförare inom socialtjänst, äldreomsorg och kommunal hälso- och sjukvård i Stockholms stad. Avtalet gäller i upp till 13 år. Länk.
Elvenite hjälper Flokk med uppgraderingen av koncernens affärssystem från Infor M3 version 13.4 (on-prem) till Infor M3 CloudSuite. Länk.
Sweco stödjer elektrifieringen av hamnarna i Norrköping och Södertälje inom E-MAR – från projektidé och EU-ansökan till genomförande som projektkontor. Länk.
Sigma Technology Information, en del av Sigma Technology IT Group, vinner Transportstyrelsens upphandling av konsulttjänster för utveckling och förvaltning av system inom Sjö- och Luftfartsavdelningen i Norrköping. Ramavtalet löper över fyra år med en takvolym på 90 MSEK. Länk.
Advania har hjälpt kreditmarknadsbolaget Fedelta att implementera en modern dataplattform i Databricks. Länk.
Sweco har tecknat ett nytt ramavtal med Göteborgs Hamn, utöver ett befintligt avtal. Det totala uppskattade värdet för de två avtalen är cirka 15 MSEK. Länk.
AFRY får nyckelrollen som beställarrepresentant och projektledningspartner i bygget av en ny transformatorstation vid Onarheim i västra Norge, på uppdrag av Statnett. Kontraktsvärdet uppgår till 93 MNOK. Länk.
Övrigt
Consid arrangerar återigen en digital påskjakt där familjer letar QR-koder i flera svenska städer. Varje deltagande bidrar med pengar till Rädda Barnen. Länk.
300 konsultbolag använder Cinode

Vill du veta mer? Boka demo.
Med vänliga hälsningar
Mattias Loxi
Medgrundare – Sälj – Marknad
mattias.loxi@cinode.com
Har du nyhetstips, vill gästblogga eller veta mer om Cinode? Kontakta mig!

Maximerar ni intäkterna i ert konsultbolag?
De mest framgångsrika konsultbolagen 2026 har en sak gemensamt. De arbetar med realtidsdata, AI-driven matchning och full kompetensöversikt.
Är ni där ännu?
Vi har tagit fram en checklista som visar exakt var ni står – och vad som krävs för att driva ett smartare och mer lönsamt konsultbolag.

Trendföreläsning och after work för dig som leder ett konsultbolag.
31 mars bjuder vi in konsultledare till en eftermiddag på Lindholmen med trender, färsk statistik och ärliga samtal om vart branschen är på väg 2026.
Hur ser marknaden ut? Och ur påverkar AI branschen?
Efteråt minglar vi med mat och dryck tillsammans med andra konsultledare.
Vi har begränsat antal platser och förväntar oss fullsatt. Anmäl er direkt för att säkra er plats.

Cinode använder AI för att automatisera det som tar tid så att du kan fokusera på det som faktiskt skapar värde.
Konsultbolag sitter på en guldgruva av data: kompetenser, erfarenheter, kundrelationer och projekthistorik. Ändå är informationen ofta utspridd, inaktuell eller svår att hitta. Med Cinodes AI förvandlas din konsultdata till beslutsstöd i realtid.

Här är några av de konsultuppdrag som publiceras på Cinode Market. Ännu fler uppdrag finns tillgängliga efter registrering.
Gå till cinode.market för fler publika förfrågningar. De flesta förfrågningarna går via privata aviseringar i Cinode. Se därför till att registrera er och partna upp med andra bolag. 🤝
Mattias Loxi
Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad
Mattias Loxi
Mattias Loxi - Medgrundare - Sälj - Marknad
Mattias är en av grundarna till Cinode där han arbetar med sälj och marknad. Han driver Cinodes marknadsföring genom Sveriges mest populära blogg inom konsultbranschen samt det uppskattade nyhetsbrevet "Veckans konsultnyheter". Dessutom kör han Konsultpodden. Lägg gärna till mig på Linkedin https://www.linkedin.com/in/mattiasloxi/